
Zdrowie naszych nerek jest bardzo ważne – w końcu to jeden z najważniejszych organów naszego ciała, bez którego nasz organizm sobie nie poradzi. Zdarza się jednak tak, że musimy zmierzyć się z jedną z bardziej boleśniejszych przypadłości, a mianowicie z kamicą nerkową. Poznaj rodzaje kamicy, jej objawy oraz jak usunąć kamienie z nerek.
Kamień nerkowy objawy i przyczyny
Kamica nerkowa może być przypadłością dziedziczną lub nabytą. Wyróżnia się dwa rodzaje kamicy – szczawianowo-wapniową oraz moczanową (potocznie zwaną dną moczanową). Pierwsza wynika z upośledzonego procesu wchłaniania wapnia, który w połączeniu ze szczawianami krystalizuje się i tworzy kamienie. Kamicę moczanową wyróżnia natomiast inny typ kamienia – powstaje on z krystalizacji kwasu moczowego. Oba typy kamicy są bardzo bolesne i niekiedy niebezpieczne, dlatego w przypadku kolki nerkowej warto skontaktować się z lekarzem, a w przypadku ostrego ataku kolki – przyjazdu na SOR.
Kamień nerkowy objawy
Kolka nerkowa i schodzący kamień lub piasek w nerkach łączy się z charakterystycznymi objawami:
- Ból w okolicach lędźwi (zwykle promieniujący do pachwiny, choć nie jest to regułą)
- Pieczenie, ból przy oddawaniu moczu
- Parcie na pęcherz i jednoczesny problem z oddawaniem moczu
- Krwiomocz
- Nudności, wymioty
- Zawroty głowy
W przypadku obecności krwi w moczu konieczny jest szybki kontakt z lekarzem lub pogotowiem, by nie doszło do infekcji.
Ból towarzyszący kolce nerkowej jest ostry, zdający się rosnąć i intensywny – według pogłosek, kolka nerkowa jest intensywniejsza bólowo niż ból towarzyszący porodowi.
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy ból, który czujemy, to na pewno schodzący kamień nerkowy, możemy wykonać prosty test, przy którym może nam pomóc druga osoba. Niech położy ona płasko rękę na lędźwi która nas boli i niech uderzy swoją rękę drugą złożoną w pięść – chodzi tutaj o wytworzenie impulsu na nerkę. Jeśli ból rzeczywiście jest kolką nerkową powinniśmy poczuć chwilowe zaostrzenie bólu, które jest charakterystyczne dla tej konkretnej dolegliwości – w przypadku, np. “przewiania” kręgosłupa, taki impuls na organ nie wywoła różnicy w odczuwaniu bólu.
Przyczyny kamicy nerkowej
Kamica nerkowa może pojawić się z kilku powodów. Pierwszym są rodzinne predyspozycje do kamicy nerkowej. Drugim jest niewłaściwy tryb życia – mało ruchu, nieodpowiednia dieta, czy picie małej ilości płynów, które szczególnie może działać na odkładanie się kamieni nerkowych.
Jak usunąć kamienie z nerek?
Usuwanie kamieni nerkowych nie należy do najprzyjemniejszych – o ile nie jest to za duży złóg (który musi być wtedy usunięty z pomocą urologa), zwykle jedynym wyjściem jest “urodzenie” go. Może to być jednak nie tak bolesna procedura, wymagająca jednakże dużo cierpliwości oraz wiedzy, co rozpuszcza kamienie nerkowe oraz co przyśpiesza ich przemieszczanie się przez układ moczowy.
Podstawowymi doraźnymi środkami jest stosowanie leków rozkurczowych, przeciwbólowych, antybakteryjnych oraz moczopędnych na układ moczowy. Tym, co rozpuszcza kamienie nerkowe są wszelkiego rodzaju pasty ziołowe, czy tabletki o takim działaniu, jak na przykład Fitolizyna.
Najważniejsze jest picie dużej ilości płynów – nawet do 5 a nawet 6 litrów dziennie, oraz dieta dobrana do typu kamicy, na którą cierpimy.
Wskazane jest także poruszanie się, lekkie podskakiwanie lub schodzenie ze schodów na pięty, by wytworzyć impuls na nerki i na kamień, aby poruszał się w dół moczowodu. Zachowajmy przy tym ostrożność i monitorujmy, czy w naszym moczu nie pojawiła się krew. Pamiętajmy także o kontakcie z lekarzem, czy pogotowiem.